Formulare

Activitate culturală desfășurată în căminul cultural Ipatele - 29 octombrie 2011

În interiorul căminului cultural din satul de centru Ipatele, anul acesta pe 29 octombrie, într-un cadru festiv plin de căldură și emoție s-a organizat comemorarea Profesorului Doctor Ioan D. Hăulică, un fiu al satului ieșean Ipatele.

În cuvântul de deschidere și de evocare a personalității academicianului Ioan Hăulică, fiu de onoare al comunei Ipatele, primarul Costică Postârnac, inginer de profesie, n-a uitat să amintească faptul că vorbește despre un om de o rară modestie, provenit dintr-un loc bogat în istorii, care au fost odinioară, sunt și vor fi în ținuturile de aici, de pe Vilna și Stavnic, din Țara de Jos a Moldovei. De aproape și de departe, pe  oriunde l-au purtat cărările vieții, academicianul nutrea sentimente de dragoste pentru sat și pentru oamenii dintre care s-a ridicat, întinzându-le totdeauna o mână de ajutor, dându-le un sfat ori intervenind pentru  tămăduirea suferințelor lor trupești sau sufletești. Te întâmpină totdeauna cu bunătate și blândețe, cu  fruntea luminoasă și chipul înflorit de un surâs tainic, aidoma unui sătean bătrân și înțelept, gata oricând să-ți aline durerea și tristețea. Mulți dintre fiii satului îi datorează reușită, mai ales că toți l-au avut ca model și și-au dorit să-l urmeze. "Motiv, asa cum spunea primarul Postârnac, pentru care cu toții avem obligația să-i mulțumim și acum, chiar dacă am făcut-o și când era în viață". Să nu uităm că Ioan Hăulică a fost inițiatorul construcției noii biserici cu hramul "Adormirea Maicii Domnului", inițiator și  susținător al apariției în anul 2000 a Monografiei comunei, scoasă de profesorul Mircea Ciubotariu, inițiatorul și finanțatorul construcției Monumentului Eroilor căzuți în cele două războaie mondiale din curtea bisericii noi, îndrumătorul copiilor satului în accesarea diferitelor forme de învățământ.

S-au spus cuvinte deosebite la acest ceas de aduceri aminte de mai mulți invitați participanți la comemorare
printre care Academicianul Constantin Marinescu, Profesor Dr. Vasile Burlui, Profesor Dr. Universitar Constantin Fatu, Profesor Dr. Pompiliu Comșa ș.a.
S-a vorbit de valoarea științifică și didactică a activității Profesorului Hăulică, forța sa de exemplu, valențele OMULUl, personaj și atunci și acum de o delicatețe aparte, plus un anume simț țărănesc, de o frumusețe aparte.

Chiar dacă România ne tratează astăzi ca o mamă vitregă, asemenea momente, precum cele întâmplate într-o zi de toamnă târzie la Ipatele, pe meleagurile ieșene, dovedește că nu suntem numai o țară furată zi de zi, chiar dacă mulți dintre noi s-au simțit minoritari în această istorie.
Comemorarea academicianului Ioan Hăulică la care am asistat, dovedește că pământul vechii Dacii nu s-a pustiit de valori, chiar dacă trăim vremuri în care mugurii putrezesc pe ramuri, încă de când apar.

Momente din viața academicianului Ioan Hăulică
Domnul primar ing. Costică Postârnac alături de invitații participanți la comemorare