Formulare

Infrastructura de învățământ

Școala Generală cu clasele I-VIII Ipatele, județul Iași

În  prezent, la nivelul comunei Ipatele, funcționează o singură unitate de învățământ cu personalitate juridică, respectiv Școala Generală cu clasele 1·8 Ipatele, care are în subordine alte trei unități școlare fără personalitate juridică:

- Școala Generală cu clasele I-IV Cuza Vodă (inclusiv o sală de grădiniță)
- Școala Generală cu clasele I-VIII Bâcu (inclusiv o sală de grădiniță)
- și Grădinița cu Program Normal Ipatele

Rețeaua de unități de învățământ din localitate a fost restructurată masiv în ultimii ani. Astfel, la începutul anilor 90, în comună existau 4 grădinițe de copii și 4 școli generale, în timp ce în 2000 s-a ajuns la 3 școli și 3 grădinițe, ulterior comasate într-o singură unitate de învățământ, cu menținerea în funcțiune a întregii infrastructuri școlare din localitate. Motivația pentru aceasta restructurare este una care ține exclusiv de legislația în vigoare, populația școlară fiind în creștere.

Unitățile de învățământ din comuna dispuneau, în 2010, de 15 săli de clasă și cabinete școlare, număr rămas relativ constant dupa 1990. Prin urmare, procesul de restructurare a fost unul administrativ, fără a afecta infrastructura de învățământ din localitate. În medie, fiecare sală de clasă găzduiește între 14 și 30 de elevi și preșcolari.

De asemenea, în comună există 3 laboratoare școlare și 1 teren de sport nou amenajat prin fonduri europene și contribuție locală.

În ceea ce privește dotarea unităților de învățământ, se remarcă faptul ca numărul de computere din școlile comunei era de 32 în 2010, revenind, în medie, 8 elevi/computer. Numărul de computere s-a dublat, totuși, față de anul 2008, ceea ce indică creșterea investițiilor în dotarea laboratoarelor de informatică din comună. Rețeaua de internet există în școli, dar momentan la nivelul cadrelor didactice.

În ceea ce privește starea fizică a construcțiilor și dotarea unităților de învățământ, datele puse la dispoziție de conducerea școlii din localitate relevă faptul ca locația Gradiniței Ipatele este într-o stare avansată de degradare și este revendicată de vechiul proprietar, fiind necesară și achiziția de materiale didactice. Toate cele 3 școli necesită lucrări de extindere și reabilitare, precum și de dotare cu materiale didactice și mobilier.

Cifrele de școlarizare

În anul 2010, populația școlară a comunei Ipatele a fost de 345 elevi și preșcolari, respectiv 17,3% din populația totală a localității. Dintre aceștia, 84 preșcolari, 135 erau elevi în clasele I-IV, iar 126 erau în clasele V-VIII.

Numarul de elevi și preșcolari a crescut continuu în ultimii ani, pe fondul natalității ridicate de după 1990, dar și a creșterii gradului de cuprindere al tinerilor în procesul de învățământ. În comparație cu începutul anilor 90, numărul de preșcolari a rămas aproximativ același, în timp ce numărul de elevi a crescut cu aproape 100.