Aspecte fiscale, economice, demografice și onomastice în catagrafii

Primul recensământ în care s-au înregistrat date referitoare și satele actualei comune Ipatele a fost realizat sub ocupație rusească, în anii 1772-1773, iar textul păstrat este în limba rusa. Nu apar în acest recensământ Alexești, Chiujdești, Halița și Petrești. La valea lui Ipati, sat răzășesc, sunt înregistrați 18 liuzi (capi de familie=gospodării), o vaduvă, cei doi preoti, un răzeș, un mazil și scutiții.

Recensamantul efectuat în vara anului 1774 este prima catagrafie care înregistrează nominal locuitorii satelor, grupați pe categorii fiscale și profesionale. Informațiile privesc doar satele Borăști și Valea lui Ipati.

După o jumătate de veac s-a realizat un nou recensământ nominal. În acest interval (1774-1820).

Satul Ipatile, răzășesc, este recenzat în anul 1820 împreună cu Slobozia. La Ipatele se remarcă numărul mare de slugi boierești (17). Starea birnicilor din Ipatele este apreciată ca fiind „di coadă" și nu se remarcă nicio altă ocupație în afara lucrului pământului.

Catagrafia satului Ipatele ne oferă imaginea unei localități tipic răzeșești, cu mulți polcovnici, porosnici, mazili, slujitori ai domniei.

Pentru prima dată, în catagrafia din anul 1830 toate satele comunei actuale apar recenzate separat.